سایت منبع

عنوان کامل پایان نامه :

 سنجش پایداری شهرهای کوچک در استان مازندران

قسمتی از متن پایان نامه :

مسئله دیگری که به گسترش بدون برنامه و ناهمگون این شهرها منجر شده، اقدامات و تفکیک اراضی شهری به دست افراد به شکل خصوصی و غیرکارشناسی می باشد، که به واسطه آن شهر به صورت پراکنده و بدون برنامه قبلی در جهت های گوناگون رشد یافته می باشد. در چنین گسترشی، شهرنشینی مقدم بر شهرسازی می باشد و برای اینکه این شهرها از طریقه و گسترشی متعادل برخوردار گردند لازم می باشد شهرسازی بر شهرنشینی مقدم گردد. در این خصوص به نظر می رسد کنترل و جهت دادن به طریقه ساخت و سازها برای هدایت منطقی گسترش شهری و مدیریت بیشتر از سوی مسئولان شهری جهت توسعه مثبت و همه جانبه شهر ضروری می باشد. علاوه برموارد ذکر گردیده، در راستای تقویت پایداری کالبدی-زیرساختی شهرهای کوچک استان در نظر داشتن مواردی مانند افزایش فضاهای خدماتی بر اساس نیازهای شهروندان، افزایش امکانات بهداشتی– درمانی- بیمارستانی جهت رفاه حال شهروندان، اختصاص سرانه های خدماتی بیشتر به این شهرها، ایجاد زیرساختهای تفریحی – ورزشی بیشتر جهت گذراندن اوقات فراغت اهالی شهر مهم می باشد.

از منظر خصوصیات کالبدی، یکی از بزرگترین معضلات در شهرهای کوچک استان مازندران خصوصاً در شهرهای کوچک ساحلی که به واسطه ویژگی های زیباشناختی، از پتانسیل بالای گردشگری برخوردار می باشد، تبدیل زمینهای مرغوب کشاورزی به کاربری های شهری و توریستی و ویلا سازی می باشد که سبب تغییرات زیاد در ساختار فضایی -کالبدی این شهرها و گسترش آن در زمین های کشاورزی اطراف شده می باشد. این اقدام باعث مدفون شدن خاک حاصلخیز زراعی در زیر هزاران تن سیمان، آسفالت و آجر شده و ضمن گسترش بی رویه شهرها و پیامدهای ناشی از آنها، پیامدهای بسیاری ناشی از کمبود تولیدات کشاورزی را به بار خواهد آورد. لذا در طرحهای جامع و هادی این شهرها، تثبیت کاربری های موجود کشاورزی بایستی در اولویت کامل قرار گیرد. سیاست های توسعه افقی در شهرهای استان که از دهه های قبل آغاز شده به همراه معضلات ناشی از رفتن در ارتفاع و توسعه عمودی سبب توسعه و گسترش بیش از حد شهرها و ایجاد شهرک ها و مجتمع های مسکونی و توریستی شده که علاوه بر خسران های وارده به توسعه کالبدی، بر محیط طبیعی و زیست منطقه نیز خسران جدی وارد نموده و برخلاف معیارهای توسعه پایدار در حرکت می باشد. علاوه برآن کمبود زیرساختهای ارتباطی و تجهیزاتی، تصرف بیش از 95 درصد اراضی ساحلی توسط بخش دولتی و خصوصی، ساخت و ساز بی رویه در ساحل دریا و محو شدن چشم انداز بصری دریا از عمده ترین معضلات توسعه شهری در این شهرها به شمار می آیند. از طرفی دیگر شهرهای مورد نظر به دلیل دارا بودن جاذبه های طبیعی، صنعتی، اقتصادی، توریستی و به عنوان یکی از اصلی ترین قطب های جاذب جمعیت در استان طی سال های اخیر رشد بسیاری کرده اند. این طریقه متأثر از رشد جمعیت و ورود مهاجران، منجر به ساخت وسازهای بدون برنامه در این شهرها شده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • شهرهای کوچک استان با در نظر داشتن ابعاد اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و کالبدی از چه اندازه پایداری برخوردارند؟
  • در شرایط فعلی با در نظر داشتن شاخص های توسعه پایدار شهری، کدامیک از ابعاد از وضعیت بهتری در شهرهای کوچک استان برخوردار می باشد؟
  • برای رسیدن به پایداری کدامیک از ابعاد پایداری از وزن و اهمیت بیشتری برخوردارند؟
  • با اتخاذ چه الگویی می توان شهرهای کوچک استان را به سمت توسعه پایدار شهری هدایت نمود؟
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد