ساماندهی اسکان­ های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1: سطح کلان

در این سطح نظریه­هایی زیرا نظام جهانی و وابستگی قرار دارد و به مقوله­هایی مانند تأثیر نظام سرمایه­داری جهانی در شکل­گیری شهرنشینی وابسته و پیدایش اسکان غیررسمی در کشورهای در حال توسعه می­پردازد .بر پایه­ی این دیدگاه گسترش شهرنشینی در ایران از دهه­ی ١٣٠٠ خورشیدی به بعد عمدتًا ناشی از استقرار مناسبات سرمایه­داری پیرامونی در این کشور و ادغام اقتصاد ایران به عنوان اقتصادی تک محصولی در تقسیم کار بین­المللی بوده می باشد. بر این اساس، گسترش شهرنشینی از دهه­ی ١٣۴٠ با افزایش سرمایه­گذاری­های دولت در شهرها و آغاز بورس بازی زمین و ساختمان در شهرهای بزرگ، یکی از عمده­ترین علل مهاجرت نیروی کار روستایی به شهر را رقم زد و معضلات شهری ـ مانند پیدایش حاشیه­نشینی در حومه­ی کلان شهرها ـ  را پدید آورد (ایمانی جاجرمی ، 1381: 449).

نخستین علت این پدیده در سطح کلان را بایستی ساختاری دانست که ساز و کار تبعیض­آمیز و فقر را بر پایه­ی توزیع غیر عادلانه­ی منابع قدرت، ثروت و درآمد رقم زده می باشد.تجلی فضایی این ساز و کار در سطح کشور، عدم تعادل­های منطقه­ای و در سطح منطقه­ای و محلی، رجحان فضاهای برگزیده­ای همچون شهرهای بزرگ و محلات ثروتمندان در برابر دیگر نواحی و مراکز زیست و فعالیت می باشد، که به حرکت منطقی جمعیت­های مهاجر به سوی کانون­های برگزیده می­انجامد. از آنجا که این جمعیت عمدتًا پناه­جوی اقتصادی، بدون در نظر داشتن فعالیت­های طبیعی و ظرفیت­های بشر ساخت مقصدشان، در پی دسترسی به فرصت­های اشتغال و درآمد به این کانون­ها سرازیر می­شوند، تقاضای ناگهانی و پرشتابی را برای اسکان خود در نواحی محدود به وجود می­آورند؛ این تقاضا باعث ا فزایش قیمت­ها، کاهش ذخیره­ی مسکن، نارسایی خدمات شهری و اشباع شبکه­های زیربنایی می­گردد. در چنین شرایطی مهاجرین کم­درآمد، توان بهره گیری از بازار رسمی زمین و مسکن را نداشته و با اصرار بر لزوم استقرار خود در همان ناحیه، فضایی ناخوشایند و نامطمئن، لیکن ارزانتر را در بازار غیر رسمی زمین و مسکن ایجاد می­کنند (صرافی، 1381: 6).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

سایت منبع

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه