ساماندهی اسکان­ های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1: علل بروز حاشیه­نشینی

علل زیادی را می توان از منظرهای گوناگون برای حاشیه­نشینی نام برد که در اینجا تنها به چند عامل اصلی اکتفا می­نماییم.

افزایش مهاجرت از روستا به شهر به علت عدم اشتغال و پایین بودن سطح درآمد را می توان به عنوان عامل اصلی حاشیه­نشینی نام برد.

معضلات موجود در روستاها وعدم وجود امکانات تفریحی –آموزشی – بهداشتی کافی.

پایین بودن سطح درآمد خانواده­ها – بالا بودن هزینه اجاره و خرید مسکن خانواده­های شهری که منجر به حرکت آنها به سمت حاشیه کلان شهر می گردد.

1-1-1: بحران­های حاصل از حاشیه­نشینی در کلان شهرها

1ـ اشتغال حاشیه نشینان به کارهای غیررسمی که درنهایت به اقتصاد شهری صدمه می­زند.

2ـ عدم وجود امکانات آموزشی حاشیه­نشینان موجب شکاف عمیقی بین آنان و دیگر ساکنان کلان شهر می­گردد.

3ـ پایین بودن سطح بهداشت عمومی در این مناطق خود موجب شکاف عمیقی بین آنان و دیگر ساکنان کلان شهر می گردد.

4ـ وجود مشکلاتی مانند فقر- بیکاری و نبود برنامه­های مناسب فرهنگی جهت پرکردن اوقات فراغت خود می تواند موجب بروز اعتیاد در بین این قشر باشد که تحقیقات نشان می دهد اعتیاد و خرید و فروش مواد اعتیادآور در میان جوانان حاشیه­نشین بسیار شایع می باشد که همین امر تهدیدکننده سلامت اجتماعی کل ساکنین کلان شهر می باشد.

5ـ مطالعه تاریخ حاشیه­نشینی نشان می­دهد همواره این مناطق مرکز اصلی انحرافات – بروز ناهنجاری­های اجتماعی و بزهکاری می باشد وهمین امر امنیت کلان شهر را تهدید می کند.

1-2: اسکان غیررسمی در ایران

رشد شتابان جمعیت و تحولات ساختاری در نظام اقتصادی روستایی ایران در بعد از سالهای 1345 پدید آمد، سبب گردید تا شهرها بویژه شهرهای بزرگ به عنوان مقصد مهاجرت­های مناطق روستایی کشور، جاذب مهاجرت­های وسیع و گسترده­ای گردند. در این بین، بیشتر مهاجران که توانایی مالی و اقتصادی استقرار و سکونت در محدوده رسمی شهر و پرداخت هزینه مسکن و اقامت در محدوده قانونی شهرها را نداشتند، برای تامین سر پناه خود بویژه در شهرهای بزرگ به حاشیه شهرها روی آوردند. هر چند که شدت و حجم این مسأله در استان­های کشور و شهرهای آنها بسته به شرایط اقتصادی و تمرکز صنایع متفاوت می باشد. آن چیز که مسلم می باشد پدیده سکونت غیررسمی یکی از مهمترین معضلات شهرهای بزرگ مانند تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، کرمانشاه، اهواز، بندرعباس، زاهدان، رشت می باشد، برآورد می گردد یک هفتم جمعیت این شهرها در سکونتگاه­های غیررسمی و نابسامانی ساکن باشند (پورآقایی، 1383 :46).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

سایت منبع

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد