عنوان کامل پایان نامه :

 ساماندهی اسکان­ های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

به گونه مشخص در فضای رسمی شهر که تحت هدایت و کنترل برنامه ریزی و مدیریت شهری می باشد ضوابطی هم زیرا موارد ذیل، اقشار کم­درآمد را از پوشش بازارهای رسمی زمین و مسکن خارج می­سازد:

    سایت منبع

  • ضوابط تفکیک بنا بر استانداردهای طراحی متعارف موجب عرضه قطعات بزرگ زمین
    می­گردد. متأسفانه هنوز هم طرح­های جامع و طرح­های تفضیلی ضوابط تفکیک را در متراژ بالا پیشنهاد می­دهند (130 متر و 150 متر) در صورتی اقشار کم درآمد توان در اختیار داشتن و تملک زمین را با چنین ضوابطی ندارند و نمی­توانند همچین ضوابطی را رعایت کنند. در حال حاضر متوسط متراژدر سکونتگاه­های غیررسمی بین 75 تا 80 متر می باشد. یعنی کمتر از 100 متر می باشد .لذا در طرحهای توسعه شهری توجه­ای به اندازه استطاعت گروه­های فقیر در این ارتباط نمی­گردد.
  • ضوابط ساخت و ساز، آن چنان می باشد که پیش از شروع کار هزینه زیادی برای امضاء گرفتن از مهندسان و عوارض شهرداری بایستی پرداخت و نیز برای صدور برگ پایان کار، خواهان ساختمان یکباره تکمیل شده می باشد. این موضوع بیشتر در ارتباط با شهرداری­ها مطرح می­گردد شهرداری­ها در واقع صدور مجوز ساخت و پایان کار را به مسکن تمام شده می­دهند درصورتی که اقشار کم­درآمد آغاز یک قطعه زمین متناسب با توان خود را را اختیار می­کنند اول یک اتاق می­سازند؛ سال دیگر یک اتاق دیگر و بتدریج مسکن­شان طی چند سال تکمیل می گردد و این شیوه ساخت با ضوابط و قوانین شهرداری متناسب نیست.
  • ضوابط حوزه­بندی (zoning) در طرح­های توسعه شهری برای نیاز مسکن کم­درآمدها؛ ضوابط حوزه­بندی در طرح­های توسعه شهری به نحوی می باشد که هیچ فضای برنامه ریزی شده در فضای رسمی شهری برای سکونت این گروه­ها پیش­بینی نمی کنند.
  • ضوابط وام و اعتبار مسکن که بر پایه احراز از مالکیت و داشتن سند رسمی که بر پایه احراز مالکیت و داشتن سند رسمی می باشد. هر چند تصرف عدوانی در ایران بخصوص پس از انقلاب اسلامی به ندرت دیده می­گردد، اما وجود قول­نامه ، پته و سایر قراردادهای غیررسمی و معمول برای برخورداری از تسهیلات نظام بانکی کافی نیست همچنین خانوار کم­درآمد بایستی به توان خود در پرداخت ماهانه اقساط اطمینان داشته باشد که این نیز با اقتصاد لرزان و مشاغل نامطمئن این خانوارها قابل پیش­بینی نیست. از اینرو منابع غیررسمی و محلی (بدون این ضوابط و البته با بهره بسیار بالا) برای تامین مالی ساکنان اسکان غیررسمی مورد بهره گیری قرار می گیرند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه