ساماندهی اسکان­ های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

مارشال کلینارد در تعریف حاشیه نشینی چنین می گوید :

حاشیه نشینی، خرده­فرهنگی با مجموعه از ارزش و هنجارهاست که در محل­هایی با بهداشت کم، انحرافات اجتماعی و ویژگی­های دیگر مانند انزوای اجتماعی همراه می باشد .

فضای زندگی غیررسمی و نامتعارف شهری که بازتاب فضای بیمارگونه از اقتصاد مدیریت ضعیف و برنامه ریزی فضایی – منطقه­ای و معلول بی­عدالتی­های اجتماعی – اقتصادی در سطح ملی – استانی و محلی می باشد (حاتمی­نژاد، 1382، 149).

اگر حاشیه نشینی را به عنوان یک مکان در نظر آوریم به دلیل پایین بودن نرخ زمین و یا عدم نیاز به اجازه ساخت و ساز و یا نبودن نظارت و کنترل دولتی رانده­شدگان از متن­ها با هجوم به این محدوده­ها سبب تداعی شدن این سبک از واژه در اذهان عمومی شده اند حالتی که شخص در قالب آن فرو رفته و در حالت زندگی کردن می باشد وهمیشه امید به فردایی بهتر دارد.

1-1-1-1: انواع حاشیه­نشینی

حاشیه نشینی به سه قسمت تقسیم می­گردد: – حاشیه­نشینی برون شهری – حاشیه­نشینی
درون­شهری – حاشیه­گزینی.

1-1-1-1-1: حاشیه­نشینی برون شهری

این قسم حاشیه نشینی که اکثراً در اطراف کلان شهرها ست به کرامت می­توان سخن راند: استان تهران به عنوان یک نمونه کامل از انواع مسائل اجتماعی پدیده حاشیه­نشینی را به مثابه معضل اجتماعی در خود جای داده می باشد حاشیه نشینی از نوع برون شهری بیشتر در جنوب وجنوب غرب تهران به چشم می­خورد با کمی دقت در نقشه شهر تهران متوجه می­شویم که وجود کوهها از شمال تا شمال شرق امکان مهاجرت این دسته از حاشیه­نشینان را به این قسمت محدود کرده می باشد. از سوی دیگر اتوبان­ها وبزرگ راه­هایی که در جنوب و غرب تهران هست حرکت به سمت مرکز را راحت­تر کرده می باشد در حالیکه به دلیل تمرکزگرائی ارگان­های دولتی و غیر دولتی و بازارها و ساختمان­های تجاری در مرکز شهر حرکت حاشیه­نشین­ها برای کار و بسیاری جهات دیگر از جنوب و غرب به سهولت و حتی هزینه­های کمتر صورت می­گیرد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سایت منبع

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه